1. Anasayfa
  2. Örgü Modelleri

Yumuşacık Örgü Çocuk Eldivenleri (49 Model)

Yumuşacık Örgü Çocuk Eldivenleri (49 Model)
0

Örgü çocuk eldivenleri, çocukların ellerini soğuktan korumak için harika bir seçenektir. Örgü tekniği, eldivenlerin esnekliğini ve konforunu artırırken, yün gibi doğal malzemeler de elleri sıcak tutar. Bu makalede, örgü çocuk eldivenleri hakkında bilmeniz gerekenleri ve örgü örüntülerini paylaşacağım.

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-2

Örgü Çocuk Eldivenleri İçin Malzemeler

Örgü çocuk eldivenleri yapmak için kullanabileceğiniz birçok malzeme vardır. Ancak, yün eldivenler, çocukların ellerini en iyi şekilde koruyacak olan malzemedir. İşte örgü çocuk eldivenleri için kullanabileceğiniz bazı malzemeler:

  • Yün: Yün, sıcak ve doğal bir malzemedir ve çocukların ellerini soğuktan korur. Yünden yapılan eldivenler, özellikle soğuk kış günlerinde kullanmak için idealdir.
  • Akrilik: Akrilik iplikler, yünden daha ucuz ve daha hafif bir alternatiftir. Ancak, yünden yapılan eldivenler kadar sıcak tutmazlar.
  • Pamuk: Pamuk iplikler, örgü eldivenler için de kullanılabilir ancak yine de yünden yapılan eldivenler kadar sıcak tutmazlar.

Örgü Çocuk Eldivenleri Nasıl Yapılır?

Örgü çocuk eldivenleri yapmak için, eldiven ölçüsüne uygun bir eldiven modeli seçmeniz gerekir. Daha sonra, örnekleri takip ederek eldivenleri örmeye başlayabilirsiniz.

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-3

Malzemeler:

  • Örgü ipliği (yün, akrilik, pamuk gibi)
  • Uygun örgü şişleri (tercihen 4 veya 4.5 mm kalınlığında)
  • Makas
  • Dikiş iğnesi
  • 2 adet İşaret ayracı

İlk olarak çocuğun el ölçüsünü alın ve bir ölçü çizelgesi kullanarak uygun boyutlu eldivenin nasıl örüleceğini belirleyin. Bu eldivenin boyutunu doğru bir şekilde ayarlamak için önemlidir.

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-4

Yumuşak bir iplik seçin. Örgü eldivenler için en iyi seçenek yün ipliktir.

Başlangıç için ilmek sayınızı belirledikten sonra şişe ilmeklerinizi atarak başlayın. Örnek model olması için 0-1 yaş için genel ölçüleri kabul ederek ilmek sayımızı 28 olarak atıyoruz. İlmekleri tamamladıktan sonra kalan ipe bir düğüm atın.

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-5

İlk ilmeği şişe örmeden alıp bir düz bir ters örerek sırayı tamamlayın. Son ilmeği örmeden şişe alıyoruz. Dönüşte düz ile tekrar başlıyoruz. Düz ilmeklerde şişi tersten düz ilmeği alarak bir tur döndürerek tekrar eski şişe takıyor ve düz örerek alt kısmın güzel bir görüntü almasını sağlamak için başlangıç örgümüzü yapıyoruz. Ters ilmeklerde bir işlem yapmadan ters örgü yapıyoruz. Eldivenin lastik kısmını bir ters bir düz örerek tamamlıyoruz. Lastik kısmı 4 cm olacak genişliğe geldiğinde lastik işlemini bitiriyoruz.

degisik-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-6

İki sıra sadece düz örgü yapıyoruz. Örgünün 13 ve 15. Sıralarına birer işaret ayracı koyuyoruz. Ayraç kısmına kadar düz örgü yapıyoruz. Ayraç kısmındaki tek ilmeğin sağına ve soluna birer ilmek atıyoruz. Sonraki düz olan sırada atılan ilmeğe kadar düz örmeye devam ediyoruz. Atılan ilmekten önce tekrar bir ilmek atıp ters örgü işlemi yapıyoruz ve yine bir ilmekle diğer tarafından artırıyoruz. Bu şekilde artırmalar artırılan ilmeklerin öncesinde ve sonrasında artırılarak üçgen bir kesit olarak başparmağı oluşturuyoruz.

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri

Başparmak kesiti oluştuğunda sadece parmak olan kısmı diğer kısımları örmeden devam ediyoruz. Altı sıra örüp kesme işlemini yapıyoruz. Kesme işleminde baştaki ilmeği örmeden alıp diğeriniz düz örüyoruz. 3 ve 4. İlmekleri keserek alıyoruz. Tekrar bir düz örüyoruz. Yine kesme işlemi yapıp ikisini bir arada örüyoruz Ve son ilmeği örüyoruz. Şimdi son kesme işlemine geldik. Sıra başındaki ilmekle birlikte ikişer adet alarak kesiyoruz. İlmeği tekrar önceki şişe alıp tekrar diğer ilmekle kesiyoruz. Bu şekilde devam ederek son kalan ipi de makasla keserek başparmağı bitiriyoruz. Sonrasında bu parmağı dikişle dikerek birleştireceğiz.

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri-2

Kalan sağ ve sol kısımları şişle iki ilmek atıp birleştirerek örmeye devam ediyoruz.6 sıra ördükten sonra ilk ilmeği örüp iki ilmeği kesme işlemi yapıyoruz.11 ilmek yine örüp ortadaki iki ilmeği kesme işlemi yapıyoruz. Sona gelindiğinde kesme işlemi yapmıyoruz. Düz sıraya geldiğimizde tekrar 12 sıra örüp ortada kesme işlemi yapıyoruz. Bu şekilde diğer sıralarda da kesme işlemi yapıp ilmekleri azaltarak eldiveni tamamlıyoruz.

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri-3

Dikiş iğnemizle başparmak ve üst kısmı dikerek eldivenimizi tamamlıyoruz. Soğuk kış gününde sıcacık tutacak yumuşacık bir eldiven etmiş olduk. Bebeğimizin küçücük ellerini soğuktan koruyacak çok hoş bir eldiven.

Farklı ve çok güzel örgü çocuk eldiven modellerini sizin beğeninize sunuyorum.

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri-4

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri-5

en-guzel-orgu-cocuk-eldivenleri-6

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri-2

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri-3

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri-4

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri-5

hayvan-figurlu-orgu-cocuk-eldivenleri-6

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-2

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-3

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-4

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-5

kolay-orgu-cocuk-eldiven-modelleri-6

orgu-cocuk-eldivenleri

orgu-cocuk-eldivenleri-2

orgu-cocuk-eldivenleri-3

orgu-cocuk-eldivenleri-4

orgu-cocuk-eldivenleri-5

orgu-cocuk-eldivenleri-6

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-2

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-3

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-4

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-5

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-6

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-7

orgu-cocuk-eldivenleri-yapilisi-8

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-2

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-3

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-4

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-5

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-6

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-7

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-8

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-9

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-10

yeni-orgu-cucuk-eldiven-modelleri-11

Bu yazımız ilginiz çektiyse En Çok Beğenilen 50 Bebek Örgü Yelek Örnekleri yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Kadınlar Sitesi YouTube Kanalındaki Sevimli Tilki Görünümlü Çocuk Eldiveni videosunda daha detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir