1. Anasayfa
  2. Kendin Yap

Paletten Kitaplık Yapımı(27 Model)

Paletten Kitaplık Yapımı(27 Model)
0

Paletten Kitaplık Yapımı oldukça kısa süren bir işlemdir. Maliyeti ve malzemesi az olduğu için hemen hemen herkes kitaplığını palet kullanarak yapar. Bununla birlikte paletten kitaplık yaparak odaya farklı bir imaj katmak ve havasını değiştirmek mümkündür.

el-yapimi-kitaplik

Bir kitaplık için çok para harcamak yerine uygun fiyatlı birkaç süs malzemesi ile paletten dekoratif kitaplık yapmak mümkündür.el-yapimi-kitaplik-2

Paletten yapılmış kitaplığı süslemek aslında çok kolaydır. Değişik türde süs malzemeleri ile paletin raflarını ve dış kısmını süslemek mümkündür. Paletten yapılmış kitaplıkta süslemek için kullanılan malzemeler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir. Bu malzemeler kişinin göre değişiklik gösterebilir.

  • Kuru dallar ve yapraklar renkli küçük taşlar gibi doğada bulunan malzemeler kullanılabilir.
  • Zincirler ve dekoratif masa süsleri rafların daha güzel görünmesini sağlar.
  • Dekoratif mumlar ve küçük resim çerçeveleri de rafları süslemek için idealdir.

evde-kitaplik-rafi-yapimi

Güzel bir kitaplık için illa süs malzemelere şart yoktur. Kitaplık yapıldıktan sonra güzel bir boya ve cila çekerek rengarenk kitaplarla süslemek daha uygun olur. Süsleme kısmı kişinin hayal dünyasına uygun gördüğü şekilde yapılır. Kişi en sevdiği malzemeler ile kitaplığını donatarak kendi dekorunu tamamlar.

evde-kitaplik-rafi-yapimi-2

Paletlerden Kitaplık Yapımı     

Paletten kitaplık yapımı oldukça kolaydır. Hem süslemesi hemde görüntüsü oldukça güzeldir. Paletten pek çok eşya yapılabilir. Bunlardan biri de kitaplıktır. Uygun fiyatlı kitaplık için sağlam ve kullanışlı paletler kullanılabilir. Bununla birlikte yapılan kitaplık bir başkasına da hediye edilebilir.evde-kitaplik-rafi-yapimi-3

Paletten kitaplık yapımı için gerekli olan adımlar aşağıda sırasıyla listelenmiştir.

  • Ahşap paletin ortasından keserek iki parça elde edilir. Bu iki parçanın tam ortasından kesmek gerekir. Kitaplığın eşit ve güzel durması için eşit şekilde iki ayrı parçanın olması gerekir.
  • Kesilen ve artan parçalar kitaplığın yan kısmını kapatmak için kullanılır.
  • Bu işlemden sonra vernik ve cila işlemine geçilir.
  • Daha sonra kitaplık istenilen renge boyanarak dekoratif süslemesi yapılır.

evde-kitaplik-yapimi

Paletten kitaplık yapımı hem kolay hemde maliyetsizdir. Ayrıca paletten yapılan kitap hediye olarak da sunulabilir. Duvarları ve odaları süsleyen farklı renklerde yapılan kitaplıklar dekorasyon için en güzel fikirlerdir.

evde-kitaplik-yapimi-2

Paletten Duvar Kitaplığı Yapımı

Paletten duvar kitaplığı yapımı oldukça kolaydır. Paletleri düzgün şekilde kestikten sonra yan kısımlarını paletten artan parça ile kapatıp güzel bir kitaplık yapılabilir. Duvarda güzel durması için kitaplığın küçük tercih edilmesi daha uygun olur.

evde-kitaplik-yapimi-3

Örnek olarak 3 aynı boyutta küçük boy kitaplığı farklı renklerde fakat birbirine uygun renklerde boyayıp duvara sabitlemek odanın daha dekoratif durmasını sağlar.

evde-kitaplik-yapimi-modeller

Paletten duvar kitaplığı yapımı youtube ve internet üzerinden daha kolay ve anlaşılır şekilde öğrenilebilir. Tercihe bağlı olarak kitaplığı duvarın rengine boyayarak uyum elde edilebilir. Bununla birlikte duvar rengine çok zıt ve uyumlu renge boyayarak dikkat çekici bir tabiri caizse duvar süsü yapılabilir.

evde-kitaplik-yapimi-modeller-2

Paletten kitaplık yapımı haricinde birçok ev eşyası üretilebilir. Şifonyer, sehpa, masa, duvar rafı, çiçeklik vb birçok ürünü paleti ana malzeme olarak kullanarak üretmek mümkündür. Farklı renklerke boyayarak evimize, bahçemize ya da balkonumuza yeni bir hava katmak mümkündür. Paletle el yapımı ürünler fiyat düşüklüğünün yanısıra görsel olarakta tatmin edicidir.

Görsel olarakta farklı ufuklar açması için sizlerle paletten yapılmış kitaplık ve farklı alanlarda kullanılan paletten yapılan ürünleri paylaşıyoruz.

evde-kitaplik-yapimi-modeller-3

evde-kitaplik-yapimi-modeller-4

evde-kitaplik-yapimi-modeller-5

kendin-yap-kitaplik

kendin-yap-kitaplik-2

kendin-yap-kitaplik-3

kitaplik-yapim

kitaplik-yapim-2

kitaplik-yapim-3

kitaplik-yapim

tahta-kitaplik-yapimi-2

tahta-kitaplik-yapimi-2

tahta-kitaplik-yapimi-4

tahta-kitaplik-yapimi-5

paletten-ciceklik

paletten-ciceklik-2

paletten-ciceklik-3

Kitaplığınızda dekor olarak kullanmak üzere amigurumi ayıcıklara ihtiyaç duyarsanız Amigurumi Ayıcık Modelleriyle El İşi Keyfi  yazımızı da incelemelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir