2019 Yılının En Çok Tercih Edilen Örgü Modelleri

tarafından
69
2019 Yılının En Çok Tercih Edilen Örgü Modelleri

Örgü modelleri hemen hemen her kadının vazgeçilmez hobisidir. Rengârenk ve model model örgüler örmeyi her kadın sever. Bir kadın için ördüğü bir şeyi giymek paha biçilemez bir mutluluktur. Örgü örmeyi neredeyse her kadın bilir. Bilmeyenler için de öğrenmesi zor değildir. Herkes kolayca örgü öğrenebilir ve rahatça örebilir. Eğer ki siz de öğrenmek istiyorsanız, bir çift şiş ve bir yumak ip ile örgü örmeye başlayabilirsiniz. Yalnız yün ve şiş alırken dikkat etmelisiniz. Örmek istediğiniz yün kaliteli olmalıdır ve ayrıca yün ve şişiniz birbirine uygun kalınlıkta olmalıdır. İnce şiş ile ince ipleri örmeye dikkat etmelisiniz.

En Şık Örgü Modelleri

Kadınlar çok uzun zamandan beri örgü örmektedir. Her yıl çeşitli renk ve modeldeki örgüler revaçta olmaktadır. Farklı isimleri olan bu örgüler çoğu genç kızın çeyizinin vazgeçilmez parçasıdır. En şık örgüler hiç şüphesiz çeyize koyulan örgülerdir. Özellikle kızların çeyizine simli ip ile örülen, çaydanlık örtüleri, şallar, patikler, yelek ve kazaklar koyulur.

Şık ve farklı örgü modelleri için internetten araştırma yaparak kendinize bir kazak, yelek ya da boyunluk örebilirsiniz. Fiyonk örgü modeli ile örülen boyunluklar oldukça şık durmaktadır. Fiyonklar düzenli bir şekilde dizilmiş olunca ortaya hoş bir model çıkmaktadır. Özellikle bu model ile krem renk çok uyumlu olmaktadır.

2019 Yılının En Popüler Örgüleri

Örgü, birçok insan için kafa dağıtma yöntemidir. Ritmik hareketler ile model oluşturmak oldukça rahatlatıcı bir iştir. İki renkli Selanik örgü, saç örgüsü, fiyonk örgü ve ahududu modeli 2019 yılındaki en popüler örgü modellerinin başında gelir. Siz de yaratıcılığınızı kullanarak ahududu modelinden eldiven ve bere; saç örgüsü modelini kullanarak yelek ve Selanik modeli ile atkı örerek kışa hazırlanabilirsiniz.

Bu yılın en popüler modellerini kullanarak birbirinden şık örgüler örebilirsiniz. Hangi renkleri seviyorsanız o renklerde örebilirsiniz. Sonbahar günlerinde petrol mavi ile hardal sarı canlı durur. Eğer ki siz dikkat çeken renkleri sevmiyorsanız, pudra pembesi, krem, açık mavi gibi yumuşak renkleri kullanabilirsiniz.

En Beğenilen Örgü Yelekler

Örgü yelekler, çeyizlerin olmazsa olmazıdır. Farklı renk ve modellerde örülebilirler. Eskimeyen modeller olsa da, yeni modeller de yok değildir. Şişle yapılan neredeyse sayısız yelek modeli vardır. Bazılarının ismi enteresan olsa da, modele bakınca ne kadar uyumlu olduğunu anlıyorsunuz. Üzüm salkımı, ters lale, pirinç deseni, burgulu baklava, saç örgüsü, lale bahçesi, bal peteği, başak, badem, burgu gibi örgü modeli isimleri vardır. Bu modeller özellikle yeleklere çok yakışmaktadır. Bazı renkler ile çok uyum sağlayan bu modeller, her ip çeşidi ile güzel durmaz. Uyumlu ip ve rengi bulmak modeli olduğundan güzel gösterecektir.

El Örgüsü Şal Modelleri

Havalar serin gittiğinde omuzlarınıza şık bir şal örtmek, hem sizi ısıtacaktır, hem de hoş bir hava katacaktır. Şal, kadınların hem örmesini hem de giymesini sevdiği, çeyizliklerden biridir. Farklı modellerde şallar vardır. Çok eskiden beri kızların çeyizlerine şal koymak adettendir. En yeni modeller ile örülen şallarda en çok gri renk tercih edilmektedir. Açık gri renk ip ile hemen hemen her modeli örebilirsiniz. Şiş ile saray süpürgesi modelinde şal örebilirsiniz, ya da erişte modeli, dalga deseni, halka şekeri gibi modeller kullanabilirsiniz. Şık ve güzel modeller ile örülen şallar, çeyizlerde hiç eskimez.

 Örgü Bebek Battaniyeleri

Anneler bebeklerini el örgüsü sıcacık battaniyelere sarmaktan keyif olur. El emeği ile örülmüş battaniyeler, anneler tarafından diğerlerine göre daha çok tercih edilir. Şiş ile örülen çok sevimli bebek battaniyeleri vardır. Bebek battaniyeleri için ip seçimi çok önemlidir. Simli ya da tüylü ipler bebeği rahatsız edebilir. Onun yerine penye, kadife, bebek yünü gibi ipler en uygunudur. İki ters iki düz örerek ve farklı renkteki ipleri kullanarak ortaya sevimli bebek battaniyeleri çıkarabilirsiniz. Bebekler için penye ip ya da kadife ipler, bebek battaniyesi için son zamanların en çok tercih edilen ipleridir.

El Örgüsü Kazaklar

Kadınlar farklı ve kendine özgün olanı sever. Bu yüzden hazır bir kazak almak yerine, beğendiği ipler ile kendi tarzında kazağı örmek çoğu kadının tercihidir. En sevdiği ve kendine yakışan renkleri kazağında kullanarak ortaya özgün bir örgü çıkarmak ister.

Kazak örmek için kullanabileceğiniz birçok örgü modeli vardır. Tek bir model ile yetinmek yerine bir kaç tanesini bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin alt kısmını iki ters iki düz başladığınız kazağınızın ortasına baklava dilimi koyabilir ve üst kısmını ise düz örgü örebilirsiniz. Modelleri yapmayı bildiğiniz sürece istediğiniz gibi bir kazak ortaya çıkarabilirsiniz. Kış günlerini kendi el emeğiniz olan kazaklar ile geçirmek kulağa oldukça iyi geliyor.

Örgü Boyunluk Modelleri

Son zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler atkı yerine, boyunluk takmayı tercih etmeye başladı. Rengârenk boyunluklar hem pratik hem de şıktır. Şiş ile boyunluk örmek oldukça basittir. Boyunluk örerken kullanacağınız model size kalmıştır. İki düz iki ters örgü ile boyunluk örebileceğiniz gibi; oluklu bambu, Selanik, saç örgüsü gibi popüler modelleri de kullanabilirsiniz. Hardal sarısı bu yılın en moda renklerinden biridir. Minik pirinç modeli ile hardal sarısı boyunluk örerek, gayet şık olmak sizin elinizde. Sonbahar ve kış günlerinde turuncu, kırmızı, bordo, mürdüm gibi renkler sıcak bir görüntü verecektir.

En Çok Beğenilen Örgüler

Örgü, geçmişten günümüze kadar modellerini güncelleyerek gelse de, eskimeyen önemli modellere sahiptir. En beğenilen örgüler, özellikle eski modellerden yapılan örgülerdir. Örgü örerken yapmanız gereken en önemli şey seçtiğiniz modeli doğru renkte ve kalitedeki ipte kullanmaktır. Aksi takdirde örgünüz olduğundan daha sıradan ve kötü görünecektir. Doğru ip ve şiş tercihi ile seçtiğiniz modeli sorunsuz ve şık bir şekilde örgünüze aktarabilirsiniz. Özellikle saç örgüsü ve burgu modeli hem eskimeyen hem de en beğenilen örgülerdir.

Kalın Şiş İle Yapılan Örgüler

Şişler ve ipler farklı kalınlıklarda olmaktadır. Aldığınız ipin üzerinde kaç numara şiş ile kullanacağınız yazar. Örneğin kalın ip ile kalın şiş kullanmak gerekir. Kalın şiş ile daha fantezi ve büyük delikli örgüler elde edersiniz. Bu yüzden yelek, şal, fular gibi örgülerde kalın şiş kullanabilirsiniz. İnce ip ile kalın şiş kullandığınızda büyük delikli örgüler elde edersiniz. Samanyolu, kabartma, ajurlu modeller genellikle kalın şiş ile elde edilir. Bu modelleri şal, boyunluk, atkı gibi kışlık modellerde olduğu gibi yazlık bolero gibi örgülerde de kullanabilirsiniz.

Kolay Örgü Modelleri

Eğer örgüye yeni başlıyorsanız kolay örgülerden başlamanız gerekmektedir. Örneğin iki ters iki düz örmeli ya da sadece ters örerek devam etmelisiniz. Böylece işe en kolay örgü modelleri ile başlamış olursunuz. Sonrasında ise yavaş yavaş modelin zorluk derecesini artırabilirsiniz. Hatta zamanla 5 şiş bile kullanabilirsiniz. 5 şiş ile örülen patikler de oldukça şıklardır lakin örümü zordur. Bu yüzden bu zor modellere zamanla geçmelisiniz. Kolay örgü modellerini kullanarak öncelikle bir atkı ile başlayabilirsiniz. Sonrasında ise kademe atlayarak gitmeli ve en zor modelleri doğru ulaşmalısınız. En başta zor bir modelden başlamak sizi örgüden soğutabilir.

Bir önceki yazımız olan Kelebekli Yazlık Bebek Patik modeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.